Ömer Faruk GÖKDENİZ

Dec 31

ORTA DOĞU…

Bugünlerde Isıd, deaş ypg,Musul ve Halep ile gündeme gelen Ortadoğu aslında insanlığın hep gündemindeydi. Asur kralı Nabukednezar tüm Orta Doğuya egemen olmak için savaşmıştı ve Orta Doğu hakim olarak bununla da övünmüştü. 19.yüzyıl sonlarında Bismarck ve Chirchill de Orta Doğuya egemen olmak istiyordu. İngiltere19. Yüzyıl başlarından itibaren bölgeye egemen olmak için onlarca casusunu göndermiş, milyonlarca sterlin harcamıştı.

Batılı emperyalist zihniyet ta 11.yüzyılda bölgeye egemen olmak istiyordu. Haçlılar milyonlarca askeriyle saldırıyordu bu kurak çöl topraklarına. I. Dünya Savaşı Osmanlının elindeki Orta Doğu’yu almak için yapılmadı mı? Hatta savaş devam ederken Sycess-Picot anlaşmasi ile İngiltere ve Fransa bu toprakları kendi arasında paylaştı. En büyük payı ad İngilizler aldı. Başlarına birer kukla idareci, satın alınmış yönetici koyup bizzat yönetmeye başladılar. Kendi rotalarından bir milim kayanı da iktidardan indirdiler.

Bugün içimizden bazıları şu soruyu soruyorlar. Suriyelilerin ne işi var, niye savaşmadılar. Çünkü başlarına bomba yağıyordu ve bu bombanın nereden geldiğini bilmiyorlardı. Ayrıca yaşadıkları bu topraklarda bir istiklal mücadelesi vermediler. Sınırlarını kendileri çizmediler. Onların ve tüm Ortadoğu halkının bize ihtiyacı var. Bizim ekmeğimizden suyumuzdan çok millet olma şuurumuza…vatan ve hürriyet bilincine ihtiyaçları var. Dünyaya, İslam ve insanlık adına sahip çıkma bir medeniyet teşekkülü oluşturma şuuruna sahip olmaları şart.

Tarih boyunca sürekli aktif bir aktördür Orta Doğu. Tarih bu coğrafyada yazılmıştır desek yeridir. Batı tarihinden Roma yı çıkarsanız geriye ne kalır ki. Oysa orta doğuda kimi çıkarsanız tarihte önemli bir boşluk oluşur. İnsanlığın doğuşu buradadır, insanlığın ölüşü de Kudüs, Halep ve Gazze’de gördüğümüz gibi(!) insanlığın yeniden dirilişi de bu coğrafyadan Ortadoğu’dan olduğu düşüncesindeyim

Peki orta doğu ne zaman Huzur bulacak ? Bu sorunun cevabı çık kolay. Ortadoğu miladi 7. Ve 11 yüzyıllar arasında çok huzurluydu. İslam devletleri barış içinde yaşatıyordu.10. yüzyıldan itibaren Batıniler (Haşahaşiler) batılı haçlılar gelerek huzur bırakmadı kan gölüne çevirdi Orta Doğu’yu. 16. Asrın başlarında Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim Suriye, Filistin, Mısır ve Hicaz’ı alarak tüm Orta Doğuya fethetti. 20.yüzyıl başlarına kadar büyük bir esenlik içinde yaşadılar, batılılar ayak basana kadar güller açıyordu bu coğrafyada. Tekrar huzuru ne zaman bulacak, tabiki bu topraklar gerçek sahiplerini bulduğu zaman.

 

Yazan: Murat MENGEN Son Güncelleme: Cumartesi, 31 Aralık 2016 19:46 Yayınlanma: Cumartesi, 31 Aralık 2016 19:42 Gösterim: 1162
Yazdır