MEBSAM Yayınları-I "Bİ DÜNYA KADIN: SAKARYA ÖRNEKLEMİ"

birdnya
Görüntülemek İçin Tıklayın

 

Bu çalışma MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği tarafından yürütülen ve TC İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’Bi Dünya Kadın; Sakarya Örneklemi’’ Projesinin son etabında, proje amaçlarına uygun bir şekilde kadının toplumdaki yeri ve kadına yönelik şiddet üzerine yapılmış olan anket değerlendirme raporudur. Anket formları 1000 kişiye dağıtılmış olup katılımcılara 40 soru sorulmuştur.

Çalışmada Kadına Yönelik Şiddet, Kadınların Demokrasiye Katkıları, Kadınların Karar Alma Mekanizmalarına Dâhil Edilmesi, Öncü Kadınlar, Aile ve Toplumda Kadının Yeri ile Aile içi İletişimde Kadının Önemi konularına yer verilmiştir. Cinsiyet, Medeni Hal, Eğitim Düzeyi, Yaş ve Meslek Gruplarına göre ayrı ayrı anket sonuçları değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.

Proje sürecinde Sakarya ilinde 8 farklı ilçede 39 okulda (Ortaokul ve Lise) yaklaşık 10 bin kişiye (kız-erkek öğrenci - öğretmen - veli) eğitim semineri ve ayrıca bir kez tüm rehber öğretmenlere yönelik bir kez de halka açık konferans gerçekleştirilmiştir. Eğitim seminerleri ve konferansları organize etmek aynı zamanda projeyi yürütmek için dernek yönetim kurulu ve proje eğitmenleri ile 6 kez çalıştay düzenlenmiştir.

Bütün bu çalışmalar MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Stratejik Araştırma Merkezi MEBSAM Tarafından Hazırlanan “Bi Dünya Kadın: Sakarya Örneklemi” adıyla bilimsel veri haline dönüştürülerek ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasına katkı sağlanmak amaçlanmıştır.

İyi okumalar efendim…

 

 

Yayınlanma: Cumartesi, 10 Haziran 2017 21:36 Gösterim: 822
Yazdır