MEB-DER SURİYELİ ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERDİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Suriyeli çocukların Türkçe Öğretmenlerine Eğitmen Eğitimi verdi.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı; İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projemiz kapsamında öğretmen öğrenci ve velilere yönelik faaliyetler gerçekleştiriyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile işbirliği protokolümüz olan projemizde binden fazla öğretmenimize ve 5 bin’den fazla öğrencimize Akran Zorbalığı semineri verdik.  Eğitimlerimizi, seminerlerimizi ve konferansları alanında uzman eğitimcilerimiz, psikolojik danışman, özel eğitimci ve akademisyenlerimiz ile yapıyoruz şeklinde konuştu.

MEB-DER Proje Ekibinden Psikolojik Danışman ve rehber Öğretmen Kuaybe Nagehan Özder; Eğitimcilerin Eğitimi seminerlerinde akran zorbalığı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri,  yanlış bilinenleri, önleyici tedbirleri ve neler yapılması gerektiğini konuşuyoruz. Şehrimizde ve okullarımızda bu konuda bir farkındalık oluşturarak, öğrencilerin kendilerine güvenlerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmektir istiyoruz dedi.

Özder, Eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri üzerine çalışma yapan bir dernek olarak son derece önemli gördüğümüz akran zorbalığı- okul şiddeti konusunda da sessiz kalamazdık. Akran Zorbalığı konusunu proje paydaşlarımızla birlikte şehrin gündemine sokmak ve çözüm üretmek istiyoruz. Bu konuda bizlere her türlü kolaylığı sağlayan başta İl Milli Eğitim Müdiremiz Sayın Pervin Töre’ye, İl Dernekler Müdürlüğüne ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ederiz diye konuştu.  

 

Yayınlanma: Perşembe, 01 Şubat 2018 11:17 Gösterim: 325
Yazdır