aayarportaj

Yaptığı projelerle öğrencilerinin hayatına dokunuyor

- Sakarya'da Almanca öğretmenliği yapan Ali Akıllı, yürüttüğü ulusal ve uluslararası projelerdeki özverili çalışmasıyla meslektaşlarına örnek teşkil ediyor

- Almanca öğretmeni Ali Akıllı:

- "Öğretmenlerimizin sınıflarda hayata dokunmasını istiyoruz. Tabi ki çocuklarımıza matematik, Türkçe, edebiyat öğreteceğiz. 5'in 3'ten büyük olduğunu kesinlikle çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor ancak helal olan 3'ün haram olan 5'ten daha değerli olduğunu öğretmemiz gerekiyor"

- "Çocuklarımızın, işbirliği, ekip ruhu, birlikte çalışma ve birlikte yaşama kültürüne sahip olması gerekiyor. Milli ve manevi değerler bizi ayakta tutan ögeler"

SAKARYA (AA) - İBRAHİM YOZOĞLU - Sakarya'da Almanca öğretmenliği yapan Ali Akıllı, mesleğinin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası projelerde yer alarak meslektaşlarına örnek oluyor.

Adıyaman'da kadrolu öğretmen olarak başladığı mesleğini 2010 yılından itibaren Sakarya'da sürdüren Almanca öğretmeni Akıllı, PİCTES Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi İş Koordinatörlüğü, Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi İl Koordinatörlüğü, Milli Eğitimciler Birliği Derneği (MEB-DER) Genel Başkanlığı, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkan Yardımcılığı, Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi İl Koordinatörlüğü ve En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi Yöneticiliği gibi birçok alanda çalışma yürütüyor.

Vaktinin çoğunu öğrencilerin daha bilinçli yetişmesi adına ulusal ve uluslararası proje hazırlayarak geçiren Akıllı, aldığı desteklerle bu projelerin yürütücülüğü görevini de üstleniyor. Özellikle Suriyeli çocuklar ve yetim çocuklarla yakından ilgilenen Akıllı, onların Türkiye'de daha iyi eğitim alması için yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Afrika ülkeleri ve savaş bölgelerindeki çocukların insani ihtiyaçları ve eğitimleriyle de yakından ilgileniyor.

TES-İş Adapazarı Anadolu Lisesi'nde görev yapan Akıllı, 2013'te okulda rehberliğini yaptığı Toplumsal Hizmet Kulübü yılın öğrenci topluluğu seçildi.

Yaptığı çalışmalarla farkındalık oluşturan Akıllı, çeşitli alanlarda yürüttüğü ulusal ve uluslararası projelerle diğer meslektaşlarına örnek oluyor.

Ali Akıllı AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004'de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliğinden mezun olduğunu ve aynı yıl sözleşmeli öğretmen olarak mesleğe başladığını söyledi.

Kadrolu öğretmen olarak 2005'te Adıyaman'a atandığını, orada 5 yıl çalışmasının ardından 2010 yılından bu yana Sakarya'da TES-İş Adapazarı Anadolu Lisesi'nde görev yaptığını ifade eden Akıllı, "TES-İş Adapazarı Anadolu Lisesi Toplumsal Hizmet Kulübü rehber öğretmenliği yapıyorum. Toplumsal Hizmet Kulübümüz 2013'te Ankara'da 81 ilden gelen sivil toplum kuruluşları delegelerinin oyuyla yılın öğrenci topluluğu seçildi. Şu anda Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu projesi il koordinatörlüğünü yürütüyorum. Projemiz kapsamında Sakarya'da 210 okulda 55 öğretmenimizle yaklaşık bin 500 Suriyeli çocuğumuza Türkçe eğitimleri veriyoruz. Proje kapsamında öğrencilerimize çanta, kırtasiye yardımları da yapılıyor." diye konuştu.

Milli Eğitimciler Birliği Derneği (MEB-DER) Başkanlığı görevini de yürüttüğünü dile getiren Akıllı, dernek bünyesinde İç İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen "En yakın arkadaşım akranım" projesini yürüttükleri bilgisini verdi.

Okullarda "akran zorbalığı" üzerine eğitimler yaptıklarını ifade eden Akıllı, "Rehber öğretmenler, özel eğitim öğretmenlerinden oluşan proje ekibimiz ve Sakarya Üniversitesi'nden akademisyen arkadaşlarımızla projemizi yürütüyoruz. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nın 'Her sınıfın bir yetim kardeşi var' projesi il koordinatörlerinden birisiyim. Sakarya'da yetim çocuklara yönelik çalışmalar yapıyoruz. Tüm dünyadaki yetimlere yönelik okullarımızda yardımseverlik bilinci ve değerler eğitimine katkı sağlayacak çalışmalarda bulunuyoruz." dedi.

- "Çocuklarımızın kesinlikle yardımseverlik duygularını kazanması gerekiyor"

Proje koordinatörlükleri ve MEB-DER başkanlığınının yanı sıra Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkan yardımcısı olarak üç yıldır görev yaptığı bilgisini veren Akıllı, Yedi Renk Uluslararası öğrenci derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaptığını ve Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği'nde çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

Çalışmaları kapsamında daha önce Afrika'da Kenya'da insani yardım çalışmalarında bulunduğunu, İki kez savaş döneminde Suriye'de yetim kamplarını ziyaret ederek oradaki çocuklarla bir araya gelip onlara yardım çalışmaları yaptıklarını anlatan Akıllı, şöyle devam etti:

"Öğretmenlerimizin sınıflarda hayata dokunmasını istiyoruz. Tabi ki çocuklarımıza matematik, Türkçe, edebiyat öğreteceğiz. 5'in 3'ten büyük olduğunu kesinlikle çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor ancak helal olan 3'ün haram olan 5'ten daha değerli olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın hayatlarına dokunarak onların hayata tutunmalarını, hayatta savrulmamaları gerektiğini, bu bilincini aşılamamız gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımızın kesinlikle yardımseverlik duygularını kazanması gerekiyor. Çocuklarımızın, işbirliği, ekip ruhu, birlikte çalışma ve birlikte yaşama kültürüne sahip olması gerekiyor. Milli ve manevi değerler bizi ayakta tutan ögeler. Birçok Avrupa ülkesinin çökme sebebi diyebileceğimiz alışkanlıkların tam aksine biz ülkemizde milli birlik ve beraberliği bu şekilde sağlayabileceğimizi düşünüyorum. 24 Kasım öğretmenler gününün rutin öğretmenler günü kuru mesajlarla geçiştirmek yerine hem öğretmenlerimize hem eğitim camiamıza katkı sağlayacak çalışmalar, çalıştaylar, sosyal ve kültürel etkinliklerle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Öğretmenlik kutsal bir meslektir peygamber mesleğidir. Son 200-300 yıla dönüp baktığımızda eğitim ve sanat camiasındaki sıkıntıların tüm hayatımıza yansıdığını, çözüm olarak da eğitimin en birinci çözüm kaynağı olduğunu düşünüyorum."

 

KAYNAK: AA

Yayınlanma: Pazartesi, 04 Aralık 2017 18:59 Gösterim: 740
Yazdır