MEB-DER’DEN BELGESEL GÖSTERİMİ

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Hanım Komisyonu tarafından bayanlara yönelik olarak Son Liman Özgürlük Belgeseli gösterimi yapıldı.  Mavi Marmara Mücadelesini konu alan ve bir dayanışma hikayesi olarak adlandırılan belgesel Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 9. Uluslararası El Cezire Belgesel Film Festivalinde finale kalmıştı.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Hanım Komisyonu Başkanı Hilal Tozan, Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukayı kırmak için dünyanın dört bir yanından, farklı din ve inançtan vicdan sahibi aktivistler bir özgürlük filosu hazırlamıştır. Gazze’ye insani yardım götürmek isteyen filo, uluslararası sularda 30 Mayıs 2010 tarihinde İsrail ordusunun saldırına uğradı. 9 aktivist şehit edildi, 54 kişi yaralandı. Filonun amiral gemisi Mavi Marmara’yla özdeşleşen saldırıda gemide bulunan aktivistler; bu saldırıyı konu alan Son Liman Özgürlük belgeselini hazırladı. Derin duyguların yaşandığı belgeselde gönüllü birlikteliklerin canları pahasına da olsa nasıl mücadele ettiklerini, şehit ailelerinin acıyı nasıl göğüslediklerini,  bu kadar üzüntüye rağmen nasıl dimdik ayakta durduklarını izledik dedi.

Tozan; Sivil Toplum Kuruluşu gözüyle bakıldığında katliamlar, zulümler karşısında dimdik ayakta durmak ve inancımız gereği zulme rıza göstermememiz gerekiyor. Gazze davası bizim davamızdır ve  yıllardır biz bu davanın takipçisiyiz. Gazze meselesi kesinlikle ertelenmemesi, ötelenmemesi gereken bir meseledir şeklinde konuştu.

Programın ardından konuklarla birlikte belgeselin kritiği yapıldı.

Yayınlanma: Perşembe, 09 Kasım 2017 20:57 Gösterim: 473
Yazdır