MEB-DER AKYAZI’DA ÖZEL ÇOCUKLARA EĞİTİM VERDİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi okul seminerlerine Akyazı İlçesinde devam ediyor.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Akyazı Özel Eğitim ve Uygulama Okulunda öğrenim gören özel eğitim ve kaynaştırma öğrencilerine yönelik akran zorbalığı ile mücadele etme eğitimi verdi.

Proje sunumlarını gerçekleştiren Özel Eğitim Öğretmeni ve İl Formatörü Gamze Odabaşı, bu proje ile okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenmelerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmek istiyoruz dedi.

Odabaşı, Çocuklar pek çok sebepten ötürü zorbalık eder. Kimileri güvensiz hissettikleri için bunu yapar. Duygusal ya da fiziksel olarak daha zayıf birine sataşmak daha önemli, popüler ya da kontrol sahibi hissetmeyi sağlayabilir. Diğer durumlarda, çocuklar aslında kilo, görünüş, ırk ya da din açısından farklı olan çocuklara sataşmanın kabul edilemez bir davranış olduğunu bilmedikleri için zorbalık ederler.

Bazı durumlarda ise zorbalık süre giden bir muhalif ve saldırgan davranış kalıbının bir parçasıdır. Bu çocuklar öfke, incinme, hayal kırıklığı ve diğer güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmede yardıma ihtiyaç duyarlar. Başkalarıyla işbirliği yapmak için gerekli olan becerilere sahip olmayabilirler. Psikolojik destek, hisleriyle baş etmelerine, zorbalıklarını zapt etmelerine ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir şeklinde konuştu.

 

Yayınlanma: Çarşamba, 07 Mart 2018 07:57 Gösterim: 44
Yazdır

MEB-DER 28 ŞUBAT PROGRAMI YAPILDI

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği 28 Şubat’ın Sosyolojik Etkileri adıyla hanımlara özel bir program düzenledi. Programa konuşmacı olarak Ak Parti Sakarya Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu katıldı.

Yoğun bir katılım ile başlayan programda MEB-DER Tanıtım filmi ve 28 Şubat Sinevizyonu sunuldu. Açılış konuşmasının ardından konuşmalarını gerçekleştiren Hatipoğlu; İnsanlar bazen acaba başörtüsü amacının dışında mı dillendiriliyor diye düşünüyor. O zaman kızıyorum. Çünkü bir dönem bu ülkede başörtüsü ile dolaşmak, okumak, çalışmak suç sayıldı, bu ülkede ezanlar Türkçe okundu. Şu an ki rahatlığımızdan dolayı ardımıza bakmadan “acaba mı” diye düşünmeye başladık. Düşünmeyelim arkadaşlar. Başörtülü olduğu için oğlunun yemin törenine katılamayan anneler var. Yemekli davetlere katılırdık eşimle, orda tek kapalı bayan ben olduğum için dışlanırdım genelde. Eşim bazen sorardı “ya kenarda tek başına kalıyorsun zaten, yorulmuyor musun bu durumdan” diye, ben ısrarla giderdim. 

Arkadaşlar bu 100 yıllık bir plandı ve yavaş yavaş uygulandı. Şu an yapılan operasyonlar bile bu planı bozmak içindir. Şu an içinde bulunduğumuz rahatlık belki de öncesinde bu cefaları çekmiş, durumu bilen samimi Müslümanların duasıdır. Biz rahatız dememeliyiz dersek hata olur. Çünkü karşı taraf o kadar çalışıyor ki durmuyorlar, biz de durmamalıyız gayret etmeliyiz. Değerlerimizi yavaş yavaş bizden alıyorlar, zehir akıtıyorlar bize. Biz bilinçli Müslüman olmalıyız. Karşımızdakilere başörtülü başı açık, sağcı solcu alevi Sünni Türk Kürt değil insan olarak bakmalıyız.

80’lerden biraz bahsedeyim. 80’lerde derse girersiniz üniversitede. Patır patır ayak sesleri duyarsınız aniden sınıf basılırdı. Askerler sınıfı basardı. Bazıları silahla gelir, öğretmenin kafasına silah dayardı. Alevilik-Sünnilik, sağcılık-solculuk kavgaları olurdu. Ama vurulan sağcının da solcunun da alevinin de Sünni’nin de vurulduğu silah aynıydı. 

“Siz anlamazsınız, bilmezsiniz, siz kapalısınız” denerek ikinci sınıf insan muamelesi görürdü başörtülü insanlar. Biz özgür bir ülkede yaşamalıyız. Ecdat bu ülkede, bu topraklarda yaşarken asla zeval vermemiştir. Bizim birliğimizi, değerlerimizi bozmak için birçok girişim oldu. 80’lerde darbe yaptılar olmadı, 28 Şubatta olmadı, 15 Temmuz olmadı. Peki, bu toplumu nasıl bozacaklar? TV aracılığıyla bize bazı şeyler normalleştirildi. Biz alıştık bazı durumlara. Bize servis ederek, gülerek, güzel bir şekilde yaklaşarak bozabilirlerdi bizi. Avrupa’da kötü olaylar asla televizyonda verilmez. Neden benim  ülkemde yapılıyor. “Bak bu yapılabilir” mesajı veriliyor. Anne-babaya öf bile demeyeceksin ayeti varken evladın anne-babaya öf çok konuşuyorsun, karışma bana deyişine şahit oluyoruz. Bu çocuklar ileride nasıl anne baba olacaklar?    Biz bilinçli Müslümanlar olmalıyız. Elhamdulillah bizim öyle bir inancımız var ki bizim askerimiz diyor ki giderken “ düğüne gidiyorum abi” . Bizim burda hiç bir şeyden haberimiz yokken annelerinin kınalı kuzuları bizim rahatımız için oradalar, bizi beklemeyin diyorlar.

Tekrardan 80 darbeleri, 28 Şubatlar 15 Temmuzlar yaşanmasın diye birisinin bizi uyan Müslüman diye sirkelemesi lazım. Bizler sorumluluk almalı ve ülkemizin birliği dirliği büyümesi için çabalamalıyız. Gençlerimiz daha fazla okuyarak geçmişini bilmeli geleceğini başkalarına bırakmadan kendi inşa etmeli şeklinde konuştu.

Program sonunda MEB-DER Hanım Komisyonu Başkanı Hilal Tozan,  Hatipoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

 

 

Yayınlanma: Çarşamba, 07 Mart 2018 07:52 Gösterim: 46
Yazdır

MEB-DER HANIM KOMİSYONU KUDÜS’Ü KONUŞTU

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Hanım Komisyonu SAÜ Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Filistin Masası Araştırma görevlisi ve Kadem İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu ile Kudüs’lü Saatler programı düzenledi.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Hanım Komisyonu Başkanı Hilal Tozan’ın açılış konuşması ve MEB-DER kurumsal tanıtım videosu ile başlayan programa yoğun katılım sağlandı.

Kudüs araştırmaları, ziyareti ve izlenimlerini paylaşan F. Zehra Toçoğlu, İsrail’in işgalci tavrının her alanda çok net bir şekilde görüldüğünü ve Yahudi olmayan ziyaretçilere bile mobing uygulayarak farklı güvenlik mekanizmalarından geçirdiklerini söyledi.

Toçoğlu, İşgal devleti İsrail tarafından Müslümanlara camilere bile girerken güvenlik bahanesiyle birkaç aşamalı turnike vb uygulamadan geçirildiğini, duvarlar örerek set çekmeye ve ibadetlerini engellemeye çalıştığını vurguladı.

Kutsal mekanlardan Müslümanları tecrit etmeye çalıştıklarını anlatan Toçoğlu, her türlü insan hakları ihlalinin yapıldığını, hatta elektrik vb konularda problem çıkartılarak cami ve mescitlerin bile ısıtılmadığını, ekonomik sosyolojik ve psikolojk baskılara maruz bırakıldığını ifade etti.

Soru-cevaplarla samimi bir ortamda geçen söyleşide Kudüs’ün tarihsel süreci, manevi önemi ve politik bakış açıları da konuşuldu.

Program sonunda MEB-DER Hanım Komisyonu tarafından tüm katılımcılara MEB-DER Yayınlarından Yetmez mi Kitabı ve F. Zehra Toçoğlu’na teşekkür plaketi takdim edildi. 

 

 

.

 

 

Yayınlanma: Pazar, 18 Şubat 2018 19:12 Gösterim: 123
Yazdır

MEB-DER 7 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen akran zorbalığı konulu ‘’En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi’’ kapsamında merkez ilçelerin ardından Hendek’te 4 okulda seminer verdi.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen projemizin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile işbirliği protokolü çerçevesinde okullarımızda okul şiddetini, disiplin olaylarını ve öğrencilerin özgüven kaybını önlemeye yönelik eğitimler yapıyoruz. Aynı zaman eğitim öğretim ortamlarının sağlıklı koşullarda gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Bugün itibariyle bin öğretmen 6 bin öğrenci olmak üzere 7bin kişiye akran zorbalığı üzerine seminer vermiş oluyoruz dedi.

MEB-DER Proje Ekibi üyesi Psikolojik danışman ve Rehber Öğretmen Hakan Tuncel; Akran zorbalığı sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da son derece tehlikeli ve önemli bir olaydır. Zorbalığa uğrayan çocukların özgüven kaybı, akademik başarısızlık ve depresyon gibi tüm hayatını olumsuz etkileyecek sonuçları olabiliyor. Maalesef yanlış bir anlayışla eğitici bulunarak ya da görmezden gelinerek engel olunmayan akran zorbalığı son derece yaygın bir davranış haline geldi. Birçok öğrenci her gün ya bizzat akran zorbalığına uğruyor ya da şahit oluyor. Bu konuda ne yapılacağını bilmeyen çocuklar için bu durum son derece can sıkıcı bir hal alıyor.

MEB-DER olarak bizler sosyal sorumluk gereği bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz ve bir çağrıda bulunuyoruz. Bizler dernek olarak üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazırız. Şehrimizde eğitimi yönetenler, kanaat önderleri, basın-medya, kolluk kuvvetleri, okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve tabi ki öğrencilerimiz hep birlikte bir gündem haline getirerek topyekûn bir çalışma ile bu zorbalığı engelleyebiliriz şeklinde konuştu.

En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi içeriklerine ve proje kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili dokümanlara  www.akranzorbaligi.org ile www.mebder.org  web sitelerinden takip ve temin edilebileceği açıklandı. 

 

 

 

 

 

Yayınlanma: Çarşamba, 07 Mart 2018 07:30 Gösterim: 55
Yazdır

MEB-DER SURİYELİ ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERDİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Suriyeli çocukların Türkçe Öğretmenlerine Eğitmen Eğitimi verdi.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı; İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projemiz kapsamında öğretmen öğrenci ve velilere yönelik faaliyetler gerçekleştiriyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile işbirliği protokolümüz olan projemizde binden fazla öğretmenimize ve 5 bin’den fazla öğrencimize Akran Zorbalığı semineri verdik.  Eğitimlerimizi, seminerlerimizi ve konferansları alanında uzman eğitimcilerimiz, psikolojik danışman, özel eğitimci ve akademisyenlerimiz ile yapıyoruz şeklinde konuştu.

MEB-DER Proje Ekibinden Psikolojik Danışman ve rehber Öğretmen Kuaybe Nagehan Özder; Eğitimcilerin Eğitimi seminerlerinde akran zorbalığı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri,  yanlış bilinenleri, önleyici tedbirleri ve neler yapılması gerektiğini konuşuyoruz. Şehrimizde ve okullarımızda bu konuda bir farkındalık oluşturarak, öğrencilerin kendilerine güvenlerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmektir istiyoruz dedi.

Özder, Eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri üzerine çalışma yapan bir dernek olarak son derece önemli gördüğümüz akran zorbalığı- okul şiddeti konusunda da sessiz kalamazdık. Akran Zorbalığı konusunu proje paydaşlarımızla birlikte şehrin gündemine sokmak ve çözüm üretmek istiyoruz. Bu konuda bizlere her türlü kolaylığı sağlayan başta İl Milli Eğitim Müdiremiz Sayın Pervin Töre’ye, İl Dernekler Müdürlüğüne ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ederiz diye konuştu.  

 

Yayınlanma: Perşembe, 01 Şubat 2018 11:17 Gösterim: 78
Yazdır