MEB-DER'DEN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NE ZİYARET

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği yönetim kurulu üyeleri Sakarya Üniversitesine atanan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal ve Genel Sekreter Yaşar Kahraman’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali AKILLI, Sakarya Üniversitesi yüz bine yakın öğrencisi ile şehrin en marka kurumlarının başında geliyor. Bu denli büyük bir misyonu taşıyan kurumda liyakat sahibi donanımlı akademisyenlerin yönetim kademesinde en üst düzey görevlere gelmesi son derece yerinde bir karar olmuştur. Bundan sonra daha büyük başarılara imza atacağına inandığımız inançlı, azimli, vizyonu olan kadrolar büyük bir sorumluluk ile çıtayı daha da yukarılara taşıyacaktır. Tüm bu duygu ve düşüncelerle yeni görevinizin hayırlara vesile olmasını ve başarılarınızın artarak devamını diliyorum şeklinde konuştu.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, tüm mesailerini Sakarya Üniversitesi daha ileri taşımak için çalıştıklarını ifade etti.

Sivil Toplum Kuruluşlarının önemi de değinen Savaşan, Üniversite ile şehri bütünleştireceklerini, bu konuda STK’lar ile ortak çalışacaklarını söyledi.

Ziyaret sonunda kurumsal tablo ve MEB-DER Yayınları takdim edildi. 

 

.

Yayınlanma: Pazartesi, 06 Ağustos 2018 12:13 Gösterim: 69
Yazdır

MEB-DER 10 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Akran Zorbalığı ve Sosyolojik Etkileri konulu konferans düzenledi.

Proje hakkında bilgi veren MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenlerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, öğrencilerin şefkat ve merhamet duygularını geliştirmek istiyoruz. Bu amaç ve duygularla son bir yılda projemiz kapsamında yaklaşık 10 bin kişiye akran zorbalığı eğitimleri verdik dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Kuaybe Nagehan Demiral, yaptığı sunumda zorbalık, zorba, kurban, seyirci gibi kavramların tanımı yaparak başladı ve zorbalık çeşitlerine değindi. Son olarak zorbalık ile mücadele yollarını anlatarak katılımcıları örnek vakalar üzerinden soru cevaplarla sunuma dahil etti.

Demiral; Akran zorbalığı çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel ya da sözel şiddettir. ‘Okul şiddeti’ olarak da adlandırılır. Her yaş grubundaki çocukların arasında görülebilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere, kapsadığı davranışlar çok geniştir. Hakaret ve dışlamadan, tehdit ve haraca kadar uzanan geniş bir aralığı vardır ve bu yüzden de tehlikeli bir okul çağı sorunudur. Bu sorunu tanımlarken dikkat edilmesi gereken, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Zira akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve ‘kurban’ kendini koruyamaz. Fiziksel şiddet davranışlarına, vurma, tekmeleme, kulak çekme gibi davranışları örnek gösterebilirken, cinsel çağrışımlı sözler söyleme, giysileri kaldırma ya da çıkarmaya çalışma, sarkıntılık yapma ilk akla gelen cinsel şiddet türleridir. Sözel şiddette ise, bedensel özelliklerle alay etme, kaba sözler söyleme, isim takma, sözlü olarak tehdit etme ile karşılaşılır.
Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri: okullardaki öğrenci kalabalığı, öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet, düşük özgüven seviyesi, düşük özsaygı olarak sayılabilir.
Anne babaları endişelendiren bir problem olan akran zorbalığının sonuçları da ciddidir: bu sonuçlar düşük benlik algısı, kendine güvenememe, depresyon, kaygı bozuklukları, akademik başarısızlık, madde bağımlılığı, gelişim gerilemesi ya da bozukluğu, evden kaçma ya da okuldan kaçma şeklinde gerçekleşebilir şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Kuaybe Nagehan Demiral’a Ali Akıllı tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. 

 

 

Yayınlanma: Çarşamba, 11 Temmuz 2018 19:08 Gösterim: 86
Yazdır

MEB-DER AKRAN ZORBALIĞI İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi kapsamında Akran Zorbalığı ile Mücadele Yolları adıyla konferans düzenledi.

Proje hakkında bilgi veren MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, projemizin amacı; okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenlerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmektir dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen program MEB-DER Kurumsal Tanıtım Videosu ile başladı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Kuaybe Nagehan Özder, En Yakın Arkadaşım Akranım Projesinin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklendiğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği protokolü bulunduğunu söyledi.

Özder yaptığı sunumda zorbalık, zorba, kurban, seyirci gibi kavramların tanımı yaparak başladı ve zorbalık çeşitlerine değindi. Son olarak zorbalık ile mücadele yollarını anlatarak katılımcıları örnek vakalar üzerinden soru cevaplarla sunuma dahil etti.

Özder; Akran zorbalığı çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel ya da sözel şiddettir. ‘okul şiddeti’ olarak da adlandırılır. Her yaş grubundaki çocukların arasında görülebilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere, kapsadığı davranışlar çok geniştir.
Hakaret ve dışlamadan, tehdit ve haraca kadar uzanan geniş bir aralığı vardır ve bu yüzden de tehlikeli bir okul çağı sorunudur. Bu sorunu tanımlarken dikkat edilmesi gereken, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Zira akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve ‘kurban’ kendini koruyamaz. Fiziksel şiddet davranışlarına, vurma, tekmeleme, kulak çekme gibi davranışları örnek gösterebilirken, cinsel çağrışımlı sözler söyleme, giysileri kaldırma ya da çıkarmaya çalışma, sarkıntılık yapma ilk akla gelen cinsel şiddet türleridir. Sözel şiddette ise, bedensel özelliklerle alay etme, kaba sözler söyleme, isim takma, sözlü olarak tehdit etme ile karşılaşılır.
Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri: okullardaki öğrenci kalabalığı, öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet, düşük özgüven seviyesi, düşük özsaygı olarak sayılabilir.

Anne babaları endişelendiren bir problem olan akran zorbalığının sonuçları da ciddidir: bu sonuçlar düşük benlik algısı, kendine güvenememe, depresyon, kaygı bozuklukları, akademik başarısızlık, madde bağımlılığı, gelişim gerilemesi ya da bozukluğu, evden kaçma ya da okuldan kaçma şeklinde gerçekleşebilir şeklinde konuştu. 

 

Yayınlanma: Perşembe, 24 May 2018 21:21 Gösterim: 94
Yazdır

MEB-DER FAZİLET DURMUŞ’U ZİYARET ETTİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Sakarya İl milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’u ziyaret ederek eğitim ve gündem üzere istişarelerde bulundu.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade eden Akıllı; Bi Dünya Kadın, Bir Tema Bir Tebessüm ve son olarak En Yakın Arkadaşım Akranım Projelerimizi yürütürken İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği protokolleri yaptık. İl Müdürlüğümüzle hep uyumlu çalıştık. Eğitim ve sosyal sorumluluk konularında bizlere düşen her türlü göreve hazırız şeklinde konuştu.

Yetmez mi ve Eğitim Günlüğü adıyla iki adet yayınları olduğunu ifade eden Akıllı, yerel bir gazetede haftalık tam sayfa Değerler Eğitimi yazı dizisi hazırladıklarını söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fazilet Durmuş, eğitimde kaliteyi artıracak, öğrencilerin hayatına dokunacak her türlü projede birlikte çalışabileceklerini ifade etti.

Ziiyarete MEB-DER Yönetim Kurulu üyeleri, Abidin Dayıoğlu, Mesut Topal, Abdurrahman Şafak ve Hanım komisyonu Başkanı Kuaybe Nagehan Özder katıldı. Ziyaret sonunda Fazilet Durmuş’a MEB-DER yayınları ve tablo takdim edildi. 

 

 

Yayınlanma: Perşembe, 24 May 2018 21:26 Gösterim: 97
Yazdır

MEB-DER’DEN PERVİN TÖRE’YE VEDA ZİYARETİ

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ilimizdeki görevinden Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Pervin Töre’ye veda ziyaretinde bulundu.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, buruk bir ziyarette bulunduklarını, birlikte çalışmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Akıllı, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Bir Tema Bir Tebessüm ve En Yakın Arkadaşım Akranım Projeleri ortaklığımız sürecinde desteklerinizi her zaman yanımızda hissettik. MEB-DER olarak çalışmalarımızda bizlere her zaman ön açıcı oldunuz. Yeni görev yerinizde de başarılı çalışmalarınızla insanların gönlünde kısa sürede yer edineceksiniz. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ve eğitim camiası adına size çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Pervin Töre, MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği’nin her zaman güzel çalışmalar yaptığını ve bundan sonraki süreçte de daha güzel projeler üreteceğine inandığını söyledi.

MEB-DER Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden Töre’ye veda ve vefa hediyesi olarak elif temalı tablo hediye edildi.

 

Yayınlanma: Perşembe, 29 Mart 2018 18:59 Gösterim: 303
Yazdır