Mehmet Akif Çevik

Apr 17

Oku Anla Anlat

            

Oku  Anla  Anlat

 

  •                    Hayatımızın gayesi ve belki de kul olarak ilk vazifesi okumak, anlamak ve anlatmak olmalıdır. Bu yüzden ilk emir oku olmuştur. Yine Rabbimiz Kur'anda Zümer suresi dokuzuncu ayette mealen "…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" der. Evet hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Rabbim bilmenin önemli olduğunu bize bildiriyor. Bilmek için de okumak lazım. Toplum olarak çok az okuyoruz. Ne yazık ki topluma yön verecek olan biz öğretmenlerde çok az okuyoruz. Okumadığımız içinde düşünemiyoruz.

 

  •                    Günümüz geçliğin düşüncesi sığ, yeni terkipler yeni analizler yapmaktan uzaktır. Gençlerimiz şevksiz ve aynı döngünün etrafında bir araya geliyor. Hele ki internet ve yayın organlarının bu kadar yaygınlaştığı, dini ve ahlaki yozlaşmanın tavan yaptığı bir süreçte çocuklarımız, çağın insanı boğan meşguliyetleri arasında okuma, düşünme gibi faaliyetleri ne yazık ki unutacak bir noktaya geldi. Ve daha yazık olan biz öğretmenler buna seyirci kaldığımız gibi aynı hataları tekrarlıyoruz.

 

  •                    İş ve amaçları şer ve bozgunculuk olan kesimlerin devamlı okuduğu ve araştırdığı bir dönemde; misyonu islah etmek ve davet etmek olanların daha çok okuyup daha çok düşünmeleri gerekmez mi? Tahrip etmek kolaydır; ancak tamir etmek, inşa etmek her zaman daha zordur. Bu durumda eğitimci bir müslümanın bu alanda daha gayretli olması gerekir. Okumak ciddi ve disiplinli bir iştir, okuyan insan düşünen insandır, okuyan insan sorgulayan ve problemlere doğru bakabilen insandır.

 

  •                    Dinimiz okumayı ve ilim öğrenmeyi emrederken birkaç asırdır bizi sarmış olan tembelliği üzerimizden atıp taze bir anlayışla geleceği inşa etmeye ihtiyacımız var. Geleceğimizi inşa ederken biz eğitimcilere büyük görevler düşmektedir. Biz eğitimcilere düşen görev ise bilgiyi öğrencilerimize en iyi bir şekilde verebilmektir. Zaten öğretmenlerin görevi değilmidir, çocukları hayata hazırlamak ve onların yaşayacağı her tür zorluklara karşı mücadeleyi öğretebilmek. Öğrencilerimiz ise bizlerden aldığı bilgileri kullanarak hem bu dünyada hem de ahirette rahat edeceklerdir. Okuyup anlamak, anladığımızı aktarabilmek ümiyidle.
  •                 
  • SELAM VE DUA İLE
  • 17/04/2014
  • MEHMET AKİF ÇEVİK
  •                   
 

     

Son Güncelleme: Pazar, 19 Nisan 2015 18:12 Yayınlanma: Perşembe, 17 Nisan 2014 20:13 Gösterim: 2575
Yazdır