İbrahim Kün

Jul 10

Her Çocuk Özeldir

Sağlıklı mutlu çocuk yetiştirmek için onlara vermemiz gereken en temel gıda sevgidir. Sevgi vereni de alanı da mutlu eder. Sevgisizlik bütün kötülüklerin ve olumsuzlukların kaynağıdır. Bir çocuk sevilirse sevmeyi öğrenir. Hem çocuğa sevgimizi hissettirmek, yaşatmak hem de “sevmeyi” ona öğretmek ebeveyn olarak en temel sorumluluklarımızdandır.

 

Mutlu bir ebeveyn olalım. Çocuğunuzun mutlu olabilmesi için sizin mutlu olmanız ilk şartlardan biridir. Evde huzurlu, hoşgörülü bir ortam olması çocuğun mutluluğu yakalayabilmesi için son derece önemlidir.

 

Annesi mutlu olmadan çocuğun, eşi mutlu olmadan erkeğin, kadınları mutlu olmadan toplumların mutlu olmasını beklemek hayaldir.

 

Pozitif olmanız, karşı tarafla olabildiğince az kavga etmeniz, sesinizi yükseltmemeniz vb. şeyler çocuğunuza evde huzur verecektir ve huzurlu bir çocuk mutluluğu yakalayacaktır. Hem de sadece çocukluğunda değil, tüm yaşamında.

 

İyi, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin ilk kuralının çocuk ile doğru iletişim kurmaktır. Anne-babalar çocuklarını korumacı tavırla yetiştirmek yerine, onlara zorluklarla mücadele etme yolunu göstermesi gerekmez mi? Anne-baba, çocuğunu yorucu, zor işlerden korumak yerine çocuğunu hayata hazırlaması gerekiyor.

 

Her çocuk farklıdır. Farklı çocukların, farklı ihtiyaçları vardır. Çocuğun mutluluğu, ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulması gerekiyor.

Çocuğun düşüncelerine değer verilmeli, söyledikleri dinlenmelidir. Kendisine tek başına bir birey olduğu ve saygı duyulduğunu sık sık hatırlatılmalıdır. Çünkü bu hazinenin değerine değer katacaktır.

 

Kalbine giremediğiniz çocuğunuzun beynine asla giremezsiniz. Ebeveynleri tarafından önemsendiğini, söylediklerinin dinlendiğini gören çocuğun kendine olan güveni gelişecektir.

Çocuk, evde ve okulda ebeveynleri tarafından susturulur, düşüncelerini ifade etmesine izin verilmezse, bir şekilde başarıp ifade ettiğinde ise, dinlenilmezse sonuç; sessiz ve içekapanık bir çocuk olmaz mı?

 

Çocuk her zaman çocukluğunu yapar. Çocuktur işte adı üstünde. Ondan bir yetişkin davranışı beklememeli, ona yetişkin sorumlulukları verilmemelidir. Yoksa o hazine çok yıpranır, ışıltısı günden güne azalır.

 

Çocuğa her zaman bir yetişkin gibi davranılmalı ancak her zaman bir yetişkin gibi davranış beklenilmemelidir.

 

Düzen ve kurallar, çocuklara kendilerini güvende hissettirir. Çocuğa sorumluluk bilinci kazanması adına, sorumluluk elbette verilmelidir bu âmâ bu sorumluluklar yaşına uygun olmalıdır.

 

Çocuk gereksiz yere eleştirilmemelidir. Hele hele başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Öyle ki bu işin sonu çocuğun, ebeveynlerinden nefret etmesine kadar varabilir

İyi bakalım ki ışıldasın her taraf onların güzellikleriyle… Çocuklar bizim ve dünyamızın geleceğidir. Her çocuk bir hazinedir. Her çocuk bir cevher, anne baba ise bu cevhere şekil veren sanatçı gibidir.

Çocuklar geleceğimizin güvencesi yaşama sevincimizdir, bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

 

 

Yazan: Murat MENGEN Son Güncelleme: Pazar, 10 Temmuz 2016 13:35 Yayınlanma: Pazar, 10 Temmuz 2016 13:27 Gösterim: 779
Yazdır