Esra Kaplan

Jul 12

Çıkmaz Sokaklar

Sakarya Kaynarca'da Suriyeli bir hamile kadın ve 10 aylık bebeği öldürüldü. Detaylarına giremiyorum bile...

Biz tarihi, sınavdan sınava ezberleyip, sınıf geçmek için kullandık. ( Şu an ki sistemde hiç bir şeyin öğrenilmesine gerek kalmıyor, uyuyarak da sınıf geçilebiliyor! )

Biz dini bilgileri nedenlerini öğrenmeden, sorgulamadan ya tamamen kalıplaştırarak kabul ediyoruz ya da tamamen red ediyoruz. (Her yıl ramazan ayında tv programlarında saçma sapan sorulara maruz kalıyoruz, vay halimize!)

Biz matematiği sadece bakkal amca bize çakallık yapmasın diye öğrendik. Bir elmayı ortadan ikiye kesemeyecek kadar hem beceriksiz hem de analitik düşünce zekası gelişmemiş nesiller geldi, gelmeye de devam ediyor.

Ergenliklerin de özgürlükleri sınırlandığı için isyana bağlayan, ortalığı yakan, "bize hiç bir şey yapamazsınız" diyen keyfe keder yaşayan insanlar yetişti ve yetişmeye de devam ediyor.

Başımızdaki en büyük sıkıntı da bilinçsiz yetiştirmeye devam ettiğimiz zamanın evlatları, şimdilerde yetişkinleri. Bu insanların bazılarının ilim, fen, analitik düşünce, empati, ahlak ve en önemlisi insanlıktan yoksun iyi ya da kötü konumlarda sürekli sorun çıkarmaları kargaşaya yetiyor.

Ülkemize çok fazla göçmen geldi. Ateş çemberinin içindeyiz. Ülkemizdeki göçmenleri resmi olarak almasaydık illegal olarak yine gelmek zorundaydılar. İç savaş yaşayan ülkelerin komşu ülke olması en büyük etken.

Bu göçmenlerin yaşam tarzları, kültürleri farklı olsa da onları dışlamak bizim için çözüm mü olacak çözümsüzlük mü? İlla ki içlerinde sıkıntılı olanlar, topluma uyum sorunu yaşayanlar var. Devlet ve bazı gönüllü sivil toplum kuruluşları uyum sorununu aşmak için inanılmaz çaba sarf ediyor.

Ancak toplumdaki sürekli ırk ve kişi üstünlüğü yapan, nefret söylemleri ile yaşayan az önce tanımladığımız kişiler, 1. Dünya savaşında ve kurtuluş savaşında bize nelere mal olduğunun farkında değiller. Milletlerin ve ülkelerin nasıl zorluklar yaşadıklarının hiç farkında değiller. Göçmenlerin ülkemizde ve diğer ülkelerde ne işi olduğunu anlayamazlar.

İslamı, dar kalıplarda yaşayanlar ya da Müslümanlığın öz mantığını bilmeyenler nerden bilsin "ırkçılık yapan bizden değildir" Hadis-i Şerif'inin günümüzde ne demek istediğini...

Velhasıl daha çok uzun yolumuz var. Cahilliğimiz, nefsi ve keyfi duygularımız yüzünden umarım çıkmaz sokaklara girmeyiz.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 12 Temmuz 2017 11:54 Yayınlanma: Çarşamba, 12 Temmuz 2017 11:42 Gösterim: 691
Yazdır