Esra Kaplan

Dec 31

2016 Doğru ..

2016 Doğru ..

Ve takvim yaprakları 2016 ya varmak üzere….

Herkes birbirine güzel dilekler iletecek, interaktif ortamda çok ama çok içtenmiş gibi gelen sözler sarfedilecek. Umut dolu zamanlar dilenip yine de olmayacak ama olsun diye hayıflanmalarla karşı karşıya kalacağım, kalacağız. Peki ne olacak 2016’nın ilk sabahına gözümüzü açtığımızda ? Olumsuzluklar düşünelim önce savaşlar bitmemiş, insanlar menfaatlerinden vazgeçmemiş, harcamalarımız ve ihtiyaçlarımız her zamanki gibi bitmek bilmemiş, muhtaç olan insanlara yine gamsızca bakışlarımız devam etmiş ya da mesela sokakta yürürken hayvanların açlığı susuzluğu aklımıza gelmemiş, istediğimizi elde edemeyince suçu hep başkalarında aramaya devam etmişiz….

Bir de olumlu düşünelim, evimiz hala bombalanmadı, bir yerden başka bir yere zorunlu bir göçümüz olmadı, her zaman para yetmiyor desek de hala açlıktan ölmedik, durup dururken ayağımıza bir kedi dolanabiliyor, her sabah güneşin doğuşunu izleyebiliyoruz. Göğün mavisi, yerin yeşili ve grisi…yağmurun burnumuza getirdiği toprak kokusu, havaların hala kalbimiz olduğunu hatırlatan iç titretici soğuğu ve dahası…. Hz. İbrahim için vazifesini yapmaya çalışan karıncayı örnek almaktan vazgeçtiğimiz gün temenniler dilimizin ucundaki ütopyalardan ibaret olmuş olacak. Ütopyalar güzeldir ama dilimizdeyken değil zihnimizdeyken daha da anlamlı olmuyorlar mı acaba, düşünmek gerek.

Hiç bir şey yapamayacak kadar kendimizi aciz görüyorsak insanlara tebessüm edelim. Çok şey yapabiliyorsak çok şeyler yapmaya devam edelim. 2016 yeni bir yıl olmayacak sonuçta. Sıradan günlerin matematiksel diziliminden başka hiçbir yeni gün yok elimizde. Yeni yıl ya da yeni yıllar içimizdeki takvimle başlamaz mıydı acaba? Her yeni kararımızın arkasındaki duruşumuz, yeni bir işe başlayışımız, birilerinden vazgeçişimiz ya da bazı şeyleri kabullenişimiz. Daha da basit düşünürsek yeni aldığımız bir kazak dahi bizim için yeni bir zamanın başladığını ifade edemez mi ?

Umudumuz için çabalamak uzun bir süreç, umudumuzun gerçekleşmesi miladımız oluyorsa yeni yılı arka arkaya dizilmiş duvar takvimindeki günlerde aramayı bir kenara bırakalım. Milatlarımız ve sırada bekleyen günlerimizin mutluluk ve huzur içinde geçmesi için hem iyi niyetlerimizi koruyalım hem de insanlığımıza faydalı olacak şekilde umutlarımızın peşinden koşmaya devam edelim. İnsanlığımızın peşinden koşarken harcayacağımız her yeni günümüz kutlu olsun….

  
Son Güncelleme: Perşembe, 31 Aralık 2015 16:49 Yayınlanma: Perşembe, 31 Aralık 2015 16:40 Gösterim: 935
Yazdır